| Transport Length | 28.88 ft in (8.81 m) |
| Transport Width | 20.35 ft in (6.2 m) |
| Transport Height | 11.49 ft in (3.5 m) |
| Base Width | 28.9 ft in (8.8 m) |
| Number Of Sections | 3 |
| Rank To Rank Spacing | 7.3 in (18.3 cm) |
| Minimum Ground Clearance | 28 in (71.2 cm) |
| 10 In Spacing | 34 |
| 12 In Spacing | 28 |
| Main Frame Casters | 9.5L-15FI |
| Inner Wing Casters | 9.5L-15SL 6-ply |
| Outer Wing Casters | 9.5L-15SL 6-ply |
| Rear Transport Wheels | 11L-15FI D-rating |