| Discharge Conveyor Width | 31.5 in (800 mm) |
| Collecting Conveyor Width | 31.5 in (800 mm) |
| Max Truck Clearance | 0.79 ft in (240 mm) |
| Number Of Cylinders | 8 |
| Engine Make | 2346 |
| Engine Model | OM502LA |
| Gross Power | 469.4 hp (350 kw) |
| Power Measured @ | 2000 rpm |
| Displacement | 970.3 cu in (15.9 L) |
| Operating Weight - Full Load | 62170.4 lb (28200 kg) |
| Shipping Weight - Empty | 56438.4 lb (25600 kg) |
| Operating Speed | 96.8 ft/min (29.5 m/min) |
| Travel Speed | 2.8 mph (4.5 km/h) |
| Cutting Width | 6.6 ft in (2000 mm) |
| Cutting Depth | 11.9 in (300 mm) |
| Cutter Diameter | 38.6 in (980 mm) |
| Number Of Tools | 162 |
| Tool Spacing | 0.6 in (15 mm) |
| Number Of Track Units | 4 |
| Front Track Length | 5.8 ft in (1750 mm) |
| Front Track Width | 10.1 in (255 mm) |
| Rear Track Length | 5.8 ft in (1750 mm) |
| Rear Track Width | 10.1 in (255 mm) |