| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | 6BTA |
| Gross Power | 185.1 hp (138 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 360.1 cu in (5.9 L) |
| Max Torque | 531.8 lb ft (721 Nm) |
| Torque Measured @ | 1500 rpm |
| Aspiration | Turbocharged |
| Operating Weight | 55131 lb (25007 kg) |
| Fuel Capacity | 65 gal (246.1 L) |
| Hydraulic System Fluid Capacity | 77.5 gal (293.4 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Max Speed | 5 mph (8 km/h) |
| Width Of Shoes | 27.6 in (700 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 24 |
| Min Height @ Max Raise Angle | 29.9 ft in (9.1 m) |
| Max Height @ Max Raise Angle - No Jib | 78.1 ft in (23.8 m) |
| Max Elevating Angle | 78 degrees |
| Swing Speed | 2 rpm |
| Transport Length | 35.7 ft in (10860 mm) |
| Transport Width | 7.9 ft in (2400 mm) |
| Transport Height | 9 ft in (2718 mm) |
| Tail Swing Radius | 11.2 ft in (3407 mm) |