| Length With Bucket On Ground | 11.31 ft in (3445 mm) |
| Ground Clearance | 1.24 ft in (375 mm) |
| Width To Outside Of Tracks | 6.57 ft in (2000 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.17 ft in (2185 mm) |
| Clearance At Full Height And Dump | 7.34 ft in (2235 mm) |
| Reach At Dump Height | 2.17 ft in (660 mm) |
| Track Gauge | 58.67 in (1490 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.53 ft in (1685 mm) |
| Ground Pressure | 3.41 psi (23.52 kPa) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 5 |
| Track Shoe Width | 20.08 in (510 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 4D94 |
| Net Power | 39 hp (29.1 kw) |
| Displacement | 179 cu in (3 L) |
| Operating Weight | 8994.9 lb (4080 kg) |
| Fuel Capacity | 15.9 gal (60 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 3.5 gal (13 L) |
| Static Tipping Load | 5160 lb (2340.6 kg) |
| Breakout Force - Std Bucket | 8950 lb (39.9 kN) |
| Bucket Capacity - Heaped | 0.6 yd3 (0.4 m3) |
| Max Speed | 4.6 mph (7.4 km/h) |