| Length With Bucket On Ground | 16.8 ft in (5120 mm) |
| Width To Outside Of Tracks | 6.73 ft in (2050 mm) |
| Track Gauge | 63 in (1600 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.22 ft in (2200 mm) |
| Ground Pressure | 10.52 psi (72.54 kPa) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S4D120-11 |
| Net Power | 110 hp (82.1 kw) |
| Aspiration | turbocharged |
| Displacement | 442 cu in (7.3 L) |
| Operating Weight | 28660.1 lb (13000 kg) |
| Bucket Capacity - Heaped | 1.9 yd3 (1.4 m3) |
| Max Speed | 5.8 mph (9.2 km/h) |