| Length W/ Blade | 11.11 ft in (3385 mm) |
| Width Over Tracks | 6.57 ft in (2000 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.16 ft in (2180 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.53 ft in (1685 mm) |
| Ground Clearance | 1.24 ft in (375 mm) |
| Track Gauge | 4.89 ft in (1490 mm) |
| Standard Shoe Size | 20.08 in (510 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 5 |
| Track Pitch | 5.32 in (135 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 37 |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 4D92-2N |
| Gross Power | 39 hp (29.1 kw) |
| Power Measured @ | 2450 rpm |
| Displacement | 179.5 cu in (3 L) |
| Operating Weight | 8620.1 lb (3910 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 8.4 ft in (2560 mm) |
| Height | 23.3 in (590 mm) |