| Length W/ Blade | 11.34 ft in (3455 mm) |
| Width Over Tracks | 7.19 ft in (2190 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.16 ft in (2485 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.98 ft in (1820 mm) |
| Ground Clearance | 1.12 ft in (340 mm) |
| Length W/O Blade | 8.7 ft in (2650 mm) |
| Track Gauge | 4.89 ft in (1490 mm) |
| Standard Shoe Size | 27.56 in (700 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Track Pitch | 5.32 in (135 mm) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 4D94E |
| Gross Power | 40 hp (29.9 kw) |
| Power Measured @ | 2450 rpm |
| Displacement | 169.4 cu in (2.8 L) |
| Operating Weight | 8950.8 lb (4060 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 8.2 ft in (2490 mm) |
| Height | 23.3 in (590 mm) |