| Length W/ Blade | 14.11 ft in (4300 mm) |
| Width Over Tracks | 9.68 ft in (2950 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.98 ft in (2735 mm) |
| Length Of Track On Ground | 8.44 ft in (2570 mm) |
| Ground Clearance | 1.25 ft in (380 mm) |
| Length W/O Blade | 11.19 ft in (3410 mm) |
| Track Gauge | 6.24 ft in (1900 mm) |
| Standard Shoe Size | 41.34 in (1050 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Track Pitch | 6.07 in (154 mm) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S4D102E-1-A |
| Gross Power | 71 hp (53 kw) |
| Power Measured @ | 2350 rpm |
| Displacement | 239.3 cu in (4 L) |
| Operating Weight | 16975.6 lb (7700 kg) |
| Transmission Type | HS |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 11.3 ft in (3425 mm) |
| Height | 21.5 in (545 mm) |