| Length W/ Blade | 15.64 ft in (4765 mm) |
| Width Over Tracks | 7.68 ft in (2340 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.52 ft in (2900 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.22 ft in (2200 mm) |
| Ground Clearance | 1.04 ft in (315 mm) |
| Track Gauge | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Standard Shoe Size | 18.12 in (460 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 5 |
| Track Pitch | 6.89 in (175 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 6D125-1 |
| Gross Power | 124 hp (92.5 kw) |
| Power Measured @ | 1750 rpm |
| Displacement | 673.8 cu in (11.1 L) |
| Operating Weight | 26984.6 lb (12240 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 5 |
| Number Of Reverse Gears | 4 |
| Width | 12.3 ft in (3745 mm) |
| Height | 34.5 in (875 mm) |