| Length W/ Blade | 16.97 ft in (5170 mm) |
| Width Over Tracks | 9.59 ft in (2920 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.72 ft in (2960 mm) |
| Length Of Track On Ground | 10.06 ft in (3065 mm) |
| Ground Clearance | 1.32 ft in (400 mm) |
| Length W/O Blade | 13.52 ft in (4120 mm) |
| Track Gauge | 6.76 ft in (2060 mm) |
| Standard Shoe Size | 33.86 in (860 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Shoes Per Side | 49 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 6D125-1 |
| Gross Power | 130 hp (97 kw) |
| Power Measured @ | 1750 rpm |
| Displacement | 673.8 cu in (11.1 L) |
| Operating Weight | 32672.6 lb (14820 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 5 |
| Number Of Reverse Gears | 4 |
| Width | 11.6 ft in (3510 mm) |
| Height | 40.6 in (1030 mm) |