| Length W/ Blade | 16 ft in (4875 mm) |
| Width Over Tracks | 7.91 ft in (2410 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.6 ft in (2925 mm) |
| Length Of Track On Ground | 8.04 ft in (2450 mm) |
| Ground Clearance | 1.09 ft in (330 mm) |
| Length W/O Blade | 12.47 ft in (3800 mm) |
| Track Gauge | 6.4 ft in (1950 mm) |
| Standard Shoe Size | 18.12 in (460 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Track Pitch | 6.89 in (175 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 41 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 6D125E-2 |
| Gross Power | 130 hp (97 kw) |
| Power Measured @ | 1900 rpm |
| Displacement | 673.8 cu in (11.1 L) |
| Operating Weight | 30864.8 lb (14000 kg) |
| Transmission Type | TF |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 10.8 ft in (3275 mm) |
| Height | 40.6 in (1030 mm) |