| Length W/ Blade | 16.29 ft in (4965 mm) |
| Width Over Tracks | 9.59 ft in (2920 mm) |
| Height To Top Of Cab | 9.59 ft in (2920 mm) |
| Length Of Track On Ground | 9.52 ft in (2900 mm) |
| Ground Clearance | 1.32 ft in (400 mm) |
| Length W/O Blade | 13 ft in (3960 mm) |
| Track Gauge | 6.76 ft in (2060 mm) |
| Standard Shoe Size | 33.86 in (860 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 47 |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Ground Pressure | 3.41 psi (23.52 kPa) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Track Pitch | 6.89 in (175 mm) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SL4D130-1 |
| Gross Power | 118 hp (88 kw) |
| Power Measured @ | 1900 rpm |
| Displacement | 518.4 cu in (8.5 L) |
| Operating Weight | 30578.2 lb (13870 kg) |
| Transmission Type | TF |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 11.6 ft in (3510 mm) |
| Height | 37.6 in (955 mm) |
| Capacity | 4.2 yd3 (3.2 m3) |
| Cutting Depth | 17.8 in (450 mm) |