| Length W/ Blade | 12.46 ft in (3795 mm) |
| Width Over Tracks | 7.68 ft in (2340 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.04 ft in (2145 mm) |
| Length Of Track On Ground | 7.76 ft in (2365 mm) |
| Track Gauge | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Standard Shoe Size | 18.12 in (460 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 6D125E |
| Displacement | 674 cu in (11.1 L) |
| Operating Weight | 23920.2 lb (10850 kg) |
| Fuel Capacity | 66.1 gal (250 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 6.1 mph (9.8 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 7.4 mph (11.9 km/h) |