| Length W/ Blade | 18.33 ft in (5585 mm) |
| Width Over Tracks | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Height To Top Of Cab | 10.03 ft in (3055 mm) |
| Length Of Track On Ground | 10.31 ft in (3140 mm) |
| Ground Clearance | 1.68 ft in (510 mm) |
| Length W/O Blade | 14.15 ft in (4310 mm) |
| Track Gauge | 6.73 ft in (2050 mm) |
| Standard Shoe Size | 37.41 in (950 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Track Pitch | 8 in (203.2 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 44 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | NH220-C1 |
| Gross Power | 155 hp (115.6 kw) |
| Power Measured @ | 1700 rpm |
| Displacement | 742.7 cu in (12.2 L) |
| Operating Weight | 37787.3 lb (17140 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 5 |
| Number Of Reverse Gears | 4 |
| Width | 13.1 ft in (3970 mm) |
| Height | 41.4 in (1050 mm) |