| Length W/ Blade | 11.42 ft in (3480 mm) |
| Width Over Tracks | 6.57 ft in (2000 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.19 ft in (2495 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.53 ft in (1685 mm) |
| Ground Clearance | 1.05 ft in (320 mm) |
| Length W/O Blade | 7.94 ft in (2420 mm) |
| Track Gauge | 4.89 ft in (1490 mm) |
| Standard Shoe Size | 20.08 in (510 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 1 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 5 |
| Track Pitch | 5.32 in (135 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 70 |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | A-4JG2 |
| Gross Power | 40 hp (29.9 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 186.7 cu in (3.1 L) |
| Operating Weight | 9369.7 lb (4250 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 8.4 ft in (2560 mm) |
| Height | 23.5 in (595 mm) |