| Length W/ Blade | 11.57 ft in (3525 mm) |
| Width Over Tracks | 7.19 ft in (2190 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.17 ft in (2490 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.19 ft in (1885 mm) |
| Ground Clearance | 1.04 ft in (315 mm) |
| Length W/O Blade | 8.57 ft in (2610 mm) |
| Track Gauge | 4.89 ft in (1490 mm) |
| Standard Shoe Size | 27.56 in (700 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 1 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Track Pitch | 5.32 in (135 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 60 |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | A-4JG2 |
| Gross Power | 40 hp (29.9 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 186.7 cu in (3.1 L) |
| Operating Weight | 9744.5 lb (4420 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 8.2 ft in (2495 mm) |
| Height | 23.5 in (595 mm) |