| Length W/ Blade | 11.14 ft in (3395 mm) |
| Width Over Tracks | 4.93 ft in (1500 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.14 ft in (2175 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.62 ft in (1710 mm) |
| Ground Clearance | 0.99 ft in (300 mm) |
| Length W/O Blade | 7.93 ft in (2415 mm) |
| Track Gauge | 3.94 ft in (1200 mm) |
| Standard Shoe Size | 11.82 in (300 mm) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | C S4E |
| Gross Power | 37 hp (27.6 kw) |
| Displacement | 159.3 cu in (2.7 L) |
| Operating Weight | 7672.1 lb (3480 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 7.6 ft in (2290 mm) |
| Height | 23.1 in (585 mm) |