| Length W/ Blade | 11.13 ft in (3390 mm) |
| Width Over Tracks | 6.24 ft in (1900 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.67 ft in (2335 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.71 ft in (1740 mm) |
| Ground Clearance | 0.96 ft in (290 mm) |
| Length W/O Blade | 8.06 ft in (2455 mm) |
| Track Gauge | 4.6 ft in (1400 mm) |
| Standard Shoe Size | 19.69 in (500 mm) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | C S4SE1 |
| Gross Power | 40 hp (29.9 kw) |
| Displacement | 203.3 cu in (3.4 L) |
| Operating Weight | 8576 lb (3890 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 8.4 ft in (2540 mm) |
| Height | 23.5 in (595 mm) |