| Length W/ Blade | 10.98 ft in (3345 mm) |
| Width Over Tracks | 4.93 ft in (1500 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.7 ft in (2345 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.71 ft in (1740 mm) |
| Ground Clearance | 0.99 ft in (300 mm) |
| Track Gauge | 5.45 ft in (1660 mm) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | C S4SE1 |
| Gross Power | 40 hp (29.9 kw) |
| Displacement | 203.3 cu in (3.4 L) |
| Operating Weight | 8157.2 lb (3700 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |