| Length W/ Blade | 10.93 ft in (3330 mm) |
| Width Over Tracks | 7.55 ft in (2300 mm) |
| Height To Top Of Cab | 7.67 ft in (2335 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.16 ft in (1875 mm) |
| Ground Clearance | 0.96 ft in (290 mm) |
| Length W/O Blade | 8.45 ft in (2575 mm) |
| Track Gauge | 5.22 ft in (1590 mm) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | C S4SE1 |
| Gross Power | 50 hp (37.3 kw) |
| Displacement | 203.3 cu in (3.4 L) |
| Operating Weight | 9479.9 lb (4300 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 8.6 ft in (2600 mm) |
| Height | 23.1 in (585 mm) |