| Length To Fork Face | 7.21 ft in (2196 mm) |
| Overall Width | 3.52 ft in (1070 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.35 ft in (2240 mm) |
| Wheelbase | 4.6 ft in (1400 mm) |
| Ground Clearance | 4.73 in (120 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.96 ft in (2120 mm) |
| Max Fork Height | 10.78 ft in (3285 mm) |
| Right Angle Stack | 8.09 ft in (2465 mm) |
| Turning Radius | 6.81 ft in (2073 mm) |
| Mast Tip Forward | 8 degrees |
| Mast Tip Rear | 8 degrees |
| Number Of Mast Sections | 3 |
| Lower Speed | 88 ft/min (26.83 m/min) |
| Max Fork Spread | 41 in (1041.41 mm) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 3000 lb (1360.78 kg) |
| Lift Speed | 112 ft/min (34.14 m/min) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | 4G63 |
| Power | 39.5 hp (29.5 kw) |
| Torque | 101 lb ft (137 Nm) |
| Power Measured @ | 2100 rpm |
| Displacement | 122 cu in (2 L) |
| Torque Measured @ | 1800 rpm |
| Fuel Type | LPG |
| Operating Weight | 6139.9 lb (2785 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 11.5 mph (18.4 km/h) |