| Length To Fork Face | 7.22 ft in (2199 mm) |
| Wheelbase | 4.6 ft in (1400 mm) |
| Ground Clearance | 4.8 in (121.92 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.96 ft in (2120 mm) |
| Max Fork Height | 15.69 ft in (4780 mm) |
| Turning Radius | 6.81 ft in (2073 mm) |
| Right Angle Stack | 8.1 ft in (2468 mm) |
| Lift Speed | 120 ft/min (120 -) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 3000 lb (1360.78 kg) |
| Max Fork Spread | 41 in (1041.41 mm) |
| Lower Speed | 88 ft/min (88 -) |
| Engine Model | C15D |
| Displacement | 134 cu in (2.2 L) |
| Operating Weight | 6507 lb (2951.6 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 10.7 mph (17.3 km/h) |