| Length To Fork Face | 8.47 ft in (2580 mm) |
| Overall Width | 3.97 ft in (1210 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.37 ft in (2245 mm) |
| Wheelbase | 5.32 ft in (1620 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119.38 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7 ft in (2133 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 9.32 ft in (2840 mm) |
| Turning Radius | 7.85 ft in (2390 mm) |
| Mast Tip Forward | 8 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Number Of Mast Sections | 3 |
| Lower Speed | 100 ft/min (30.48 m/min) |
| Max Fork Spread | 40 in (1016 mm) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 5000 lb (2267.97 kg) |
| Lift Speed | 98 ft/min (29.88 m/min) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2348 |
| Engine Model | 4TNV94 |
| Power | 59 hp (44 kw) |
| Torque | 130 lb ft (176.3 Nm) |
| Power Measured @ | 250 rpm |
| Displacement | 171 cu in (2.9 L) |
| Torque Measured @ | 1600 rpm |
| Fuel Type | Diesel |
| Operating Weight | 8254 lb (3744 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 12.6 mph (20.3 km/h) |