| Length To Fork Face | 8.81 ft in (2685 mm) |
| Overall Width | 4.07 ft in (1240 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.37 ft in (2245 mm) |
| Wheelbase | 5.58 ft in (1700 mm) |
| Ground Clearance | 4.73 in (120 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7 ft in (2133 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 9.68 ft in (2950 mm) |
| Turning Radius | 8.21 ft in (2500 mm) |
| Mast Tip Forward | 8 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Number Of Mast Sections | 3 |
| Lower Speed | 100 ft/min (30.48 m/min) |
| Max Fork Spread | 40 in (1016 mm) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Load Capacity | 6000 lb (2721.56 kg) |
| Lift Speed | 94 ft/min (28.66 m/min) |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | 4G64 |
| Power | 47.5 hp (35.5 kw) |
| Torque | 120 lb ft (162.7 Nm) |
| Power Measured @ | 2250 rpm |
| Displacement | 143 cu in (2.4 L) |
| Torque Measured @ | 1600 rpm |
| Fuel Type | LPG |
| Operating Weight | 9224 lb (4184 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 13 mph (21 km/h) |