| Length To Fork Face | 9.41 ft in (2868 mm) |
| Overall Width | 5.61 ft in (1707 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.35 ft in (2240 mm) |
| Wheelbase | 6.57 ft in (2000 mm) |
| Ground Clearance | 5.12 in (130 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.29 ft in (2220 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 8.7 ft in (2650 mm) |
| Mast Tip Forward | 5 degrees |
| Mast Tip Rear | 12 degrees |
| Number Of Mast Sections | 2 |
| Lower Speed | 98.43 ft/min (30 m/min) |
| Load Center | 19.69 in (500 mm) |
| Load Capacity | 8818.49 lb (4000 kg) |
| Lift Speed | 78.75 ft/min (24 m/min) |
| Engine Make | 2388 |
| Engine Model | 8045E00 |
| Power | 79.2 hp (59 kw) |
| Power Measured @ | 2500 rpm |
| Displacement | 244.1 cu in (4 L) |
| Fuel Type | diesel |
| Operating Weight | 11728.6 lb (5320 kg) |
| Tire Type | pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 4 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 11.9 mph (19 km/h) |