| Overall Width | 3.52 ft in (1070 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 6.93 ft in (2110 mm) |
| Wheelbase | 4.11 ft in (1250 mm) |
| Ground Clearance | 49.22 in (1250 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.93 ft in (2110 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 11.09 ft in (3380 mm) |
| Turning Radius | 5.83 ft in (1776 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Load Capacity | 3306.94 lb (1500 kg) |
| Load Center | 19.7 in (500.38 mm) |
| Fuel Type | Electric Motor |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 9.2 mph (14.7 km/h) |