| Length To Fork Face | 8.23 ft in (2507 mm) |
| Overall Width | 3.98 ft in (1213 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.19 ft in (2190 mm) |
| Wheelbase | 5.19 ft in (1580 mm) |
| Ground Clearance | 5.71 in (145 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.39 ft in (2250 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Right Angle Stack | 12.14 ft in (3700 mm) |
| Turning Radius | 7.34 ft in (2235 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Load Capacity | 6000 lb (2721.56 kg) |
| Lower Speed | 100.4 ft/min (100.4 -) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 53.1 ft/min (53.1 -) |
| Engine Model | HBF 30-7 |
| Fuel Type | Electrical Motor |
| Operating Weight | 10395 lb (4715.1 kg) |
| Tire Type | Superelastic |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 9.4 mph (15.2 km/h) |