| Length To Fork Face | 7.22 ft in (2200 mm) |
| Overall Width | 3.58 ft in (1090 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.08 ft in (2155 mm) |
| Wheelbase | 4.47 ft in (1360 mm) |
| Ground Clearance | 4.73 in (120 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.93 ft in (2110 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 6.47 ft in (1970 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 100 ft/min (30.48 m/min) |
| Load Capacity | 3500 lb (1587.58 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 122 ft/min (37.19 m/min) |
| Engine Make | 2334 |
| Engine Model | V2203-M |
| Power | 43.1 hp (32.2 kw) |
| Torque | 104.8 lb ft (142.1 Nm) |
| Power Measured @ | 2400 rpm |
| Displacement | 134 cu in (2.2 L) |
| Torque Measured @ | 1600 rpm |
| Operating Weight | 6609 lb (2997.8 kg) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 12.4 mph (20 km/h) |