| Length To Fork Face | 8.55 ft in (2605 mm) |
| Overall Width | 4.99 ft in (1520 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.16 ft in (2180 mm) |
| Wheelbase | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Ground Clearance | 5.12 in (130 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.16 ft in (2180 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 7.63 ft in (2325 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 321.53 ft/min (98 m/min) |
| Load Capacity | 5000 lb (2267.97 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 419.95 ft/min (128 m/min) |
| Engine Make | 2348 |
| Engine Model | 4TNE98 |
| Power | 62 hp (46.3 kw) |
| Power Measured @ | 2300 rpm |
| Displacement | 202.5 cu in (3.4 L) |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |