| Length To Fork Face | 8.78 ft in (2675 mm) |
| Overall Width | 3.96 ft in (1205 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.19 ft in (2190 mm) |
| Wheelbase | 5.42 ft in (1650 mm) |
| Ground Clearance | 5.71 in (145 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 7.21 ft in (2195 mm) |
| Max Fork Height | 10.83 ft in (3300 mm) |
| Turning Radius | 7.81 ft in (2380 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 10 degrees |
| Lower Speed | 328.09 ft/min (100 m/min) |
| Load Capacity | 6613.87 lb (3000 kg) |
| Load Center | 24 in (609.6 mm) |
| Lift Speed | 305.12 ft/min (93 m/min) |
| Engine Make | 2251 |
| Engine Model | 4G64-33HL |
| Power | 50 hp (37.3 kw) |
| Torque | 123 lb ft (166.7 Nm) |
| Power Measured @ | 2500 rpm |
| Displacement | 143.5 cu in (2.4 L) |
| Torque Measured @ | 1600 rpm |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 12.8 mph (20.5 km/h) |