| Length To Fork Face | 14 ft in (4265 mm) |
| Overall Width | 7.58 ft in (2310 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 10.37 ft in (3160 mm) |
| Wheelbase | 9.19 ft in (2800 mm) |
| Ground Clearance | 13.59 in (345 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 9.19 ft in (2800 mm) |
| Max Fork Height | 9.85 ft in (3000 mm) |
| Right Angle Stack | 20.13 ft in (6135 mm) |
| Turning Radius | 13.13 ft in (4000 mm) |
| Mast Tip Forward | 6 degrees |
| Mast Tip Rear | 12 degrees |
| Number Of Mast Sections | 2 |
| Lower Speed | 78.7 ft/min (23.99 m/min) |
| Load Center | 23.63 in (600 mm) |
| Load Capacity | 25000 lb (11339.81 kg) |
| Lift Speed | 85 ft/min (25.91 m/min) |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2353 |
| Engine Model | 6BG1T |
| Power | 160 hp (119.4 kw) |
| Torque | 398 lb ft (539.7 Nm) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 396 cu in (6.5 L) |
| Torque Measured @ | 1600 rpm |
| Fuel Type | Diesel |
| Operating Weight | 31310 lb (14202 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Number Of Front Wheels | 4 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 17.4 mph (28 km/h) |