| Length To Fork Face | 9.4 ft in (2865.12 mm) |
| Overall Width | 8.5 ft in (2590.81 mm) |
| Ground Clearance | 0.99 in (25 mm) |
| Max Fork Height | 8 ft in (2438.4 mm) |
| Turning Radius | 9 ft in (2743.2 mm) |
| Emission Tier Level | Tier IV Final |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | Kubota |
| Engine Model | D1803 CR |
| Power | 49 hp (36.6 kw) |
| Displacement | 9062.1 cu in (148.5 L) |
| Fuel Type | Diesel |
| Injection | Direct |
| Operating Weight | 12930.2 lb (5865 kg) |
| Tire Type | Pneumatic |
| Max Speed | 6.9 mph (11 km/h) |
| Drawbar Pull | 11023.2 lb (5000 kg) |
| Hydraulic System Fluid Capacity | 11.9 gal (45 L) |
| Number Of Wheels Front | 2 |
| Number Of Wheels Rear | 1 |
| Tyre Dimensions Front | 31 x 15,5 - 15" |
| Tyre Dimensions Rear | 31 x 15,5 - 15" |
| Lift Capacity At Max - Reach | 3637.7 lb (1650 kg) |
| Max Lift Capacity | 12125.5 lb (5500 kg) |
| Max Lift Height | 11.3 ft in (3444.3 mm) |
| Max Forward Reach | 4.1 ft in (1249.7 mm) |