| Length To Fork Face | 6.62 ft in (2016.74 mm) |
| Overall Width | 2.5 ft in (758.96 mm) |
| Overall Height - Mast Lowered | 7.42 ft in (2261 mm) |
| Wheelbase | 4.63 ft in (1410.01 mm) |
| Height To Top Of Overhead Guard | 6.4 ft in (1950.72 mm) |
| Max Fork Height | 11.17 ft in (3404 mm) |
| Turning Radius | 5.3 ft in (1612.91 mm) |
| Mast Tip Forward | 3 degrees |
| Mast Tip Rear | 6 degrees |
| Lower Speed | 88 ft/min (88 -) |
| Load Capacity | 3500 lb (1587.58 kg) |
| Lift Speed | 88.6 ft/min (88.6 -) |
| Engine Model | Electric engine |
| Tire Type | cushion: 18x7x12.125 |
| Number Of Front Wheels | 2 |
| Number Of Rear Wheels | 2 |
| Max Speed | 9 mph (14.5 km/h) |