| Overall Length | 57.42 in (17501.62 mm) |
| Transport Width | 15.08 ft in (4596.39 mm) |
| Transport Height | 10.92 ft in (3328.42 mm) |
| Main Frame Tires | 11L-15 FI D load |
| Max Weight | 12520 lb (5678.98 kg) |
| Wing Tires | 9.5L-15 SL 6PR |
| Working Width | 82 ft in (25 m) |
| Tine Size | 0.5 in (12.7 mm) |
| Tine Spacing | 2.4 in (61 mm) |
| Number Of Bars | 5 |