| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | Hino |
| Engine Model | H06C-T |
| Gross Power | 147.6 hp (110 kw) |
| Power Measured @ | 2000 rpm |
| Max Torque | 391 lb ft (530 Nm) |
| Torque Measured @ | 1800 rpm |
| Operating Weight | 90389.6 lb (41000 kg) |
| Fuel Capacity | 66.1 gal (250 L) |
| Engine Oil Capacity | 7.2 gal (27 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 9.3 gal (35 L) |
| Hydraulic System Fluid Capacity | 75.3 gal (285 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Max Speed | 1 mph (1.5 km/h) |
| Number Of Shoes Per Side | 53 |
| Width Of Shoes | 30 in (760 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 12 |
| Ground Pressure | 8.5 psi (58 kPa) |
| Min Height @ Max Raise Angle | 32.9 ft in (10 m) |
| Max Height @ Max Raise Angle - No Jib | 151 ft in (46 m) |
| Max Elevating Angle | 80 degrees |
| Swing Speed | 3.3 rpm |
| Transport Width | 10.9 ft in (3300 mm) |
| Transport Height | 10.1 ft in (3050 mm) |
| Ground Clearance | 1.4 ft in (400 mm) |
| Tail Swing Radius | 12.7 ft in (3850 mm) |