| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | Hino |
| Engine Model | HO7CT |
| Gross Power | 177.6 hp (132.4 kw) |
| Power Measured @ | 2100 rpm |
| Displacement | 410.6 cu in (6.8 L) |
| Max Torque | 484.7 lb ft (657.1 Nm) |
| Torque Measured @ | 1600 rpm |
| Bore | 4.4 in (110 mm) |
| Stroke | 4.7 in (118 mm) |
| Fuel Capacity | 76.7 gal (290 L) |
| Engine Oil Capacity | 79.3 gal (300 L) |
| Width Of Shoes | 30 in (760 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 14 |
| Ground Pressure | 9.3 psi (63.8 kPa) |
| Min Height @ Max Raise Angle | 40.1 ft in (12.2 m) |
| Max Height @ Max Raise Angle - No Jib | 170 ft in (51.8 m) |
| Max Elevating Angle | 80 degrees |
| Swing Speed | 4.3 rpm |
| Transport Width | 10.9 ft in (3300 mm) |
| Transport Height | 10.2 ft in (3100 mm) |
| Ground Clearance | 1.3 ft in (380 mm) |
| Tail Swing Radius | 12.4 ft in (3765 mm) |