| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | Cummins |
| Engine Model | QSB5.9-C |
| Gross Power | 205.2 hp (153 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 358.9 cu in (5.9 L) |
| Max Torque | 685.2 lb ft (929 Nm) |
| Torque Measured @ | 1300 rpm |
| Operating Weight | 118000 lb (53523.9 kg) |
| Fuel Capacity | 79.3 gal (300 L) |
| Operating Voltage | 24 V |
| Alternator Supplied Amperage | 75 amps |
| Max Speed | 1.6 mph (2.5 km/h) |
| Width Of Shoes | 35.5 in (900 mm) |
| Min Height @ Max Raise Angle | 33.8 ft in (10.3 m) |
| Max Height @ Max Raise Angle - No Jib | 106.3 ft in (32.4 m) |
| Max Elevating Angle | 78 degrees |
| Max Lift Capacity | 120000.1 lb (54431.1 kg) |
| Transport Length | 43.2 ft in (13145 mm) |
| Transport Width | 11.5 ft in (3500 mm) |
| Transport Height | 10.2 ft in (3100 mm) |
| Tail Swing Radius | 14.1 ft in (4280 mm) |