| Length With Bucket On Ground | 8.21 ft in (2500 mm) |
| Width To Outside Of Tracks | 7.19 ft in (2190 mm) |
| Height To Top Of Cab | 5.89 ft in (1795 mm) |
| Track Gauge | 58.67 in (1490 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.98 ft in (1820 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Displacement | 169 cu in (2.8 L) |
| Operating Weight | 7826.5 lb (3550 kg) |
| Fuel Capacity | 15.9 gal (60 L) |
| Max Speed | 4.7 mph (7.5 km/h) |