| Length With Bucket On Ground | 13.1 ft in (3990 mm) |
| Width To Outside Of Tracks | 7.39 ft in (2250 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.85 ft in (2695 mm) |
| Clearance At Full Height And Dump | 8.67 ft in (2640 mm) |
| Reach At Dump Height | 2.47 ft in (750 mm) |
| Track Gauge | 64.97 in (1650 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 5 |
| Track Shoe Width | 23.63 in (600 mm) |
| Ground Pressure | 4.41 psi (30.4 kPa) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S4D102E |
| Net Power | 69.8 hp (52 kw) |
| Power Measured @ | 2350 rpm |
| Displacement | 239.3 cu in (4 L) |
| Operating Weight | 15697 lb (7120 kg) |
| Fuel Capacity | 30.4 gal (115 L) |
| Static Tipping Load | 9766.5 lb (4430 kg) |
| Breakout Force - Std Bucket | 15000 lb (66.8 kN) |
| Bucket Capacity - Heaped | 1.1 yd3 (0.8 m3) |
| Max Speed | 4.1 mph (6.5 km/h) |