| Length With Bucket On Ground | 13.42 ft in (4090 mm) |
| Width To Outside Of Tracks | 5.88 ft in (1790 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.7 ft in (2650 mm) |
| Clearance At Full Height And Dump | 8.34 ft in (2540 mm) |
| Reach At Dump Height | 2.66 ft in (810 mm) |
| Track Gauge | 57.09 in (1450 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 5 |
| Track Shoe Width | 13 in (330 mm) |
| Ground Pressure | 7.68 psi (52.9 kPa) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S4D102E |
| Net Power | 69.8 hp (52 kw) |
| Power Measured @ | 2350 rpm |
| Displacement | 239.3 cu in (4 L) |
| Operating Weight | 14947.4 lb (6780 kg) |
| Fuel Capacity | 30.4 gal (115 L) |
| Static Tipping Load | 9391.7 lb (4260 kg) |
| Breakout Force - Std Bucket | 14100 lb (62.8 kN) |
| Bucket Capacity - Heaped | 1.1 yd3 (0.8 m3) |
| Max Speed | 4.1 mph (6.5 km/h) |