| Length With Bucket On Ground | 13.64 ft in (4155 mm) |
| Width To Outside Of Tracks | 5.88 ft in (1790 mm) |
| Clearance At Full Height And Dump | 8.35 ft in (2545 mm) |
| Reach At Dump Height | 2.66 ft in (810 mm) |
| Track Gauge | 57.09 in (1450 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.17 ft in (1880 mm) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 5 |
| Track Shoe Width | 13 in (330 mm) |
| Ground Pressure | 7.68 psi (52.96 kPa) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 4D105-5 |
| Net Power | 63 hp (47 kw) |
| Displacement | 264 cu in (4.4 L) |
| Operating Weight | 14726.9 lb (6680 kg) |
| Fuel Capacity | 30.4 gal (115 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 5.9 gal (22 L) |
| Static Tipping Load | 4150 lb (1882.5 kg) |
| Breakout Force - Std Bucket | 6400 lb (28.5 kN) |
| Bucket Capacity - Heaped | 1.1 yd3 (0.8 m3) |
| Max Speed | 4.1 mph (6.5 km/h) |