| Length W/ Blade | 26.76 ft in (8155 mm) |
| Width Over Tracks | 8.85 ft in (2695 mm) |
| Height To Top Of Cab | 11.49 ft in (3500 mm) |
| Length Of Track On Ground | 10.54 ft in (3210 mm) |
| Ground Clearance | 1.61 ft in (490 mm) |
| Length W/O Blade | 16.34 ft in (4980 mm) |
| Track Gauge | 6.89 ft in (2100 mm) |
| Standard Shoe Size | 22.05 in (560 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SA6D140E-2 |
| Gross Power | 306 hp (228.2 kw) |
| Power Measured @ | 1900 rpm |
| Displacement | 930.1 cu in (15.3 L) |
| Operating Weight | 84878 lb (38500 kg) |
| Transmission Type | PS,HSS |
| Number Of Forward Gears | NSV |
| Number Of Reverse Gears | NSV |
| Width | 13 ft in (3955 mm) |
| Height | 67.8 in (1720 mm) |