| Length W/ Blade | 20.67 ft in (6300 mm) |
| Width Over Tracks | 8.9 ft in (2710 mm) |
| Height To Top Of Cab | 11.49 ft in (3500 mm) |
| Length Of Track On Ground | 10.54 ft in (3210 mm) |
| Ground Clearance | 1.6 ft in (485 mm) |
| Length W/O Blade | 15.97 ft in (4865 mm) |
| Track Gauge | 6.89 ft in (2100 mm) |
| Standard Shoe Size | 24.02 in (610 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 41 |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Ground Contact Area | 6069.82 in2 (3.92 m2) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 6 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SA6D140E-2 |
| Gross Power | 314 hp (234.2 kw) |
| Power Measured @ | 1900 rpm |
| Max Torque | 1156.5 lb ft (1568 Nm) |
| Displacement | 930.1 cu in (15.3 L) |
| Torque Measured @ | 1250 rpm |
| Aspiration | turbocharged |
| Operating Weight | 86002.4 lb (39010 kg) |
| Fuel Capacity | 165.2 gal (625 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 28.3 gal (107 L) |
| Engine Oil Capacity | 9.8 gal (37 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 22 gal (87 L) |
| Powertrain Fluid Capacity | 15.9 gal (60 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 15.4 gal (58 L) |
| Transmission Type | HSS |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 6.8 mph (10.8 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 8.7 mph (13.9 km/h) |
| Pump Type | gear type |
| Relief Valve Pressure | 2987 psi (20594 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 67.4 gal/min (255 L/min) |
| Width | 13 ft in (3955 mm) |
| Height | 67.8 in (1720 mm) |
| Capacity | 11.6 yd3 (8.8 m3) |
| Cutting Depth | 23.3 in (590 mm) |