| Standard Shoe Size | 28 in (711.2 mm) |
| Ground Contact Area | 6.2 in2 (0.01 m2) |
| Ground Pressure | 11.9 psi (82.05 kPa) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Shoes Per Side | 42 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Number Of Cylinders | 6 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SAA6D140E-6 |
| Gross Power | 360 hp (268.5 kw) |
| Net Power | 354 hp (264 kw) |
| Power Measured @ | 1900 rpm |
| Displacement | 15.3 cu in (0.3 L) |
| Operating Weight | 87100 lb (39507.9 kg) |
| Fuel Capacity | 165 gal (624.6 L) |
| Cooling System Fluid Capacity | 27.3 gal (103.4 L) |
| Engine Oil Capacity | 9.8 gal (37.1 L) |
| Hydraulic Fluid Capacity | 24.2 gal (91.7 L) |
| Powertrain Fluid Capacity | 23.8 gal (90.1 L) |
| Final Drives Fluid Capacity | 8.2 gal (31.1 L) |
| Transmission Type | TORQFLOW |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 7.2 mph (11.6 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 8.7 mph (14.1 km/h) |
| Pump Type | Piston |
| Relief Valve Pressure | 3980 psi (27441.2 kPa) |
| Pump Flow Capacity | 47.6 gal/min (180.2 L/min) |