| Length W/ Blade | 7.98 ft in (2430 mm) |
| Width Over Tracks | 6.57 ft in (2000 mm) |
| Height To Top Of Cab | 5.94 ft in (1810 mm) |
| Length Of Track On Ground | 5.53 ft in (1685 mm) |
| Track Gauge | 4.89 ft in (1490 mm) |
| Standard Shoe Size | 20.08 in (510 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 4D94E |
| Displacement | 169 cu in (2.8 L) |
| Fuel Capacity | 15.9 gal (60 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Max Speed - Forward | 4.7 mph (7.5 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 4.1 mph (6.5 km/h) |