| Length W/ Blade | 11.96 ft in (3645 mm) |
| Width Over Tracks | 9.49 ft in (2890 mm) |
| Height To Top Of Cab | 8.21 ft in (2500 mm) |
| Length Of Track On Ground | 6.85 ft in (2085 mm) |
| Ground Clearance | 1.17 ft in (355 mm) |
| Length W/O Blade | 9.62 ft in (2930 mm) |
| Track Gauge | 6.04 ft in (1840 mm) |
| Standard Shoe Size | 41.34 in (1050 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Track Pitch | 5.32 in (135 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 43 |
| Number Of Cylinders | 4 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | 4D95S |
| Gross Power | 40 hp (29.9 kw) |
| Power Measured @ | 2450 rpm |
| Displacement | 164.2 cu in (2.7 L) |
| Operating Weight | 10295.6 lb (4670 kg) |
| Transmission Type | DD |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 2 |
| Width | 10.5 ft in (3200 mm) |
| Height | 19.7 in (500 mm) |