| Length W/ Blade | 37.82 ft in (11525 mm) |
| Width Over Tracks | 11.96 ft in (3645 mm) |
| Height To Top Of Cab | 14.95 ft in (4555 mm) |
| Length Of Track On Ground | 13.74 ft in (4185 mm) |
| Ground Clearance | 2.15 ft in (655 mm) |
| Length W/O Blade | 21.07 ft in (6420 mm) |
| Track Gauge | 9.09 ft in (2770 mm) |
| Standard Shoe Size | 27.96 in (710 mm) |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Number Of Track Rollers Per Side | 8 |
| Track Pitch | 12.5 in (317.5 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Number Of Cylinders | 12 |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SA12V140 |
| Gross Power | 781 hp (582.4 kw) |
| Power Measured @ | 2200 rpm |
| Displacement | 1860.1 cu in (30.5 L) |
| Operating Weight | 188495.3 lb (85500 kg) |
| Transmission Type | TF |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Width | 17.3 ft in (5265 mm) |
| Height | 102.8 in (2610 mm) |