| Length W/ Blade | 28.55 ft in (8700 mm) |
| Width Over Tracks | 9.91 ft in (3020 mm) |
| Height To Top Of Cab | 12.41 ft in (3780 mm) |
| Length Of Track On Ground | 11.04 ft in (3365 mm) |
| Ground Clearance | 1.86 ft in (565 mm) |
| Length W/O Blade | 18.38 ft in (5600 mm) |
| Track Gauge | 7.42 ft in (2260 mm) |
| Standard Shoe Size | 24.02 in (610 mm) |
| Number Of Shoes Per Side | 39 |
| Number Of Carrier Rollers Per Side | 2 |
| Ground Pressure | 12.52 psi (86.33 kPa) |
| Number Of Track Rollers Per Side | 7 |
| Track Pitch | 10.25 in (260.36 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SA6D155-4A |
| Gross Power | 410 hp (305.8 kw) |
| Power Measured @ | 2000 rpm |
| Displacement | 1175.4 cu in (19.3 L) |
| Aspiration | turbocharged |
| Operating Weight | 97907.3 lb (44410 kg) |
| Cooling System Fluid Capacity | 45 gal (170 L) |
| Transmission Type | TF |
| Number Of Forward Gears | 4 |
| Number Of Reverse Gears | 4 |
| Max Speed - Forward | 7.9 mph (12.7 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 7.9 mph (12.6 km/h) |
| Width | 13.9 ft in (4230 mm) |
| Height | 72.5 in (1840 mm) |
| Capacity | 19.9 yd3 (15.2 m3) |
| Cutting Depth | 28.8 in (730 mm) |