| Length W/ Blade | 11.93 ft in (3635 mm) |
| Width Over Tracks | 8.17 ft in (2490 mm) |
| Height To Top Of Cab | 6.7 ft in (2040 mm) |
| Length Of Track On Ground | 9.01 ft in (2745 mm) |
| Track Gauge | 5.88 ft in (1790 mm) |
| Standard Shoe Size | 27.56 in (700 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | S6D102E |
| Displacement | 360 cu in (5.9 L) |
| Operating Weight | 19422.8 lb (8810 kg) |
| Fuel Capacity | 59.5 gal (225 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 4.8 mph (7.6 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 5.9 mph (9.4 km/h) |