| Length W/ Blade | 25.25 ft in (7695 mm) |
| Width Over Tracks | 13.72 ft in (4180 mm) |
| Height To Top Of Cab | 12.44 ft in (3790 mm) |
| Length Of Track On Ground | 18 ft in (5485 mm) |
| Track Gauge | 10.57 ft in (3220 mm) |
| Standard Shoe Size | 33.86 in (860 mm) |
| Engine Make | 2238 |
| Engine Model | SA12V170 |
| Displacement | 2825 cu in (46.3 L) |
| Operating Weight | 247358.7 lb (112200 kg) |
| Fuel Capacity | 554.8 gal (2100 L) |
| Number Of Forward Gears | 3 |
| Number Of Reverse Gears | 3 |
| Max Speed - Forward | 7.5 mph (12 km/h) |
| Max Speed - Reverse | 8.6 mph (13.8 km/h) |